Yüzünüzün Kurumasını Engellemenin Yolları

Cilt KurumasıKuru cilde bakım yapmanın zorluğu evrensel olarak kabul edilen bir gerçektir. Özellikle yüzdeki cilt kuruluğu, rahatsız edici, sinir bozucu bir durumdur. Cilt çok fazla temizleme işlemi olduğu için mi, yoksa kullanılan ürünlerin cilde ağır gelmesinden dolayı mı kurudur?  Doğru bir beslenme mi uygulanmıyor yoksa vücut dehidratasyona mı uğradı? Cilt kuruluğu bir alerji belirtisi mi yoksa ciddi bir cilt hastalığını işaret eden bir yardım çığlığı mı? Cilt kuruluğu nedenlerinin çeşitliliği oldukça şaşırtıcıdır.

Cilt kuruluğunu tedavi etmek hatta oluşumunu engellemek için cilt tabakalarına uygulayabileceğiniz 4 harika uygulama vardır.

Güne sağlam başlayın.

Temiz cilt mutlu bir cilttir. Uykudan uyanır uyanmaz yüzünüzü hafif bir cilt temizleyici ile yıkayın. Bu temizleyiciler, cildinizi sabun gibi kurutmazlar. Evden çıkmadan önce 30 SPF faktörlü geniş spektrumlu güneş koruyucu bir nemlendiriciyi yüzünüze uygulayın. Bu uygulama cildinizi güneşin zararlı UV ışınlara karşı koruyacaktır ve ayrıca cildinizin nem dengesini koruyacaktır.

Cildinize karşı nazik olun.

Kuruluktan pullaşan cildinizi ovalayarak temizlemekten olabildiğince kaçının. Kuruyan cildinizin tedavisinde, cildinize nazik davranmak, cildinizin çok daha hızlı iyileşmesini sağlar. BeautyintheBag.com tan Wendy Lewis, cildinize ılık su kullanarak peeling yapmanızı ve ıslak bir mendil ya da yumuşak yüz petleriyle yüzünüzü temizlemenizi önermektedir. Yüzünüzü temizledikten sonra cildinize çabuk emilebilen hafif bir serum uygulamanız yeterlidir. Yatmadan önce yüzünüze L’Occitane Shea Butter Light Comforting Cream gibi shea yağı içeren yatıştırıcı özellikte cilt bakım ürünleri kullanarak cildin nem dengesini sağlayabilirsiniz.

Diyetinizi gözden geçirin:

Yüzdeki cilt kuruluğuyla baş edebilmenin en önemli kuralı vücudunuzun su ihtiyacını karşılayabilmektir. Gün boyunca su içmek, güne su ile başlamak, kuru cilt problemini önlemek için en iyi savunmadır. Günde 8 bardak su içme kuralının artık modası geçti. Önemli olan gerçekten vücudunuzun ihtiyacı olan suyu tüketip tüketmediğinizdir.

Cilt sağlığı için vücudun ihtiyacı olan suyu tüketmenin yanı sıra sağlıklı bir diyet yapmanın da önemli olduğunu unutmayınız. Omega 3 gibi esansiyel yağ asitlerinin yeterli miktarda tüketilmesi cildin elastikiyetinin korunmasında yardımcıdır. Ayrıca hücre zarının yapısının korunması ve fonksiyonlarının gelişmesinde önemi büyüktür. Omega 3 yağ asidinin en iyi yiyecek kaynakları, soğuk su balıkları ve fındık, ceviz gibi yağlı tohumlardır. Bu yiyecekler aynı zamanda cilt sağlığı için esansiyel olan selenyum ve çinko gibi mineralleri de içermektedir. Avakado ve Hindistan cevizi yağı kaynaklı diğer sağlıklı yağ asitleri de cilt nem dengesinin korunmasında ve cildin elastikiyetinin sağlanmasında yardımcıdırlar. Yüksek C vitamini içeren besinler ( narenciye, brokoli, çilek gibi) cildin kollojen üretimine yardımcı olur ve nem koruyucu hücrelerin gelişimini sağlarlar.

Çevre şartlarına göre cildinizi koruyun:

Kışın kuru ve soğuk havadan kaçınmak sıkıcı bir iş gibi gelebilir ancak cildiniz size bu tavrınız için müteşekkir olacaktır. Eğer hava sıcaklıkları düşmeye başladığında dışarıya çıkıyorsanız, cildinizi örtün ve yapay ısıtıcıların etkilerine karşı mücadele etmek için nemlendirici kullanın.

Detaylı bilgi için Güzellik İksiri kitabını inceleyin.