Yaşlanmayı Engelleyen Karışımlar

Cildin Yaşlanmasını EngellemekAntiaging kavramı oldukça basit gibi görünen, ancak yanlış anlaşılmaya meyilli bir kavramdır. Antiaging ürünler yaşlanmaya karşı koruyucu etkisi olan ürünlerdir. Zamanı geri çeviremezler. Yaşlanan cilt üzerinde tedavi edici etkileri yoktur. Çoğu kadın,  antiaging ürünleri kırışıklıklar oluştuğunda kullanmaya başlar. Kırışık önleyici ürünlerin, ciltte ince çizgiler belirli olduktan sonra kullanılması doğru bir yaklaşım değildir. Antiaging rejimine olabildiğince erken yaşlarda, yirmili yaşlarda hatta daha da erken yaşlarda başlanması gereklidir. Dermatologist Dr. David Bank, antiaging ürünlerin erken yaşlarda kullanılarak, cilt bakımı rutinine dahil edilmesi gerektiğini söylemektedir.

20 li yaşlarınızda:

20 li yaşlarınızın ortalarına geldiğinizde, cildin yapısında bulunan kollojen proteinin sentezi yavaşlamaya başlar. Bunun sonucu olarak ciltte hafif kırışıklıklar ve ince çizgiler belirir. Bu döneme ön yaşlanma dönemi denir. Yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması, 20 li yaşlarda çok azdır. Ancak 20 li yaşlar, yaşlanma belirtilerinin önlenmesinde uygulanacak yöntemler için en uygun dönemdir.

Antioksidanlar

Antioksidanlar, güneş, hava kirliliği veya stresin meydana getirdiği cilt hasarlarını onarırlar. Serbest radikalleri etkisiz hale getirerek cildi korurlar. Ayrıca cilt hücrelerinin büyüme ve gelişmesini uyarırlar. Güneşin cilt üzerindeki zararlı etkileri ilerleyen yaşlarda belirginleşir. Güneşin cilde verdiği hasarları tedavi etmek ve oluşabilecek hasarları meydana gelmeden önlemek, cilt sağlığı için bir zorunluluktur.

Retinol

Retinol versiyonlarının tümü, cildi onarıcı etkilerinden dolayı yararlı bir antiaging faktörüdür. Ciltte meydana gelen ince çizgilerin derinleşmesini önlerler ve güneş lekelerinin giderilmesinde önemli rolleri vardır.

30 lu yaşlarda:

30 lu yaşlarda cildinizin nem seviyesi düşmeye başlar ve artık ciltteki ince çizgiler daha belirgin hale gelir. Ciltteki kuruluk, cilt renginin daha cansız görünmesine neden olur.30 lu yaşlarda artık cildinize daha güçlü antiaging uygulamalar yapmanız gereklidir.

A vitamini ve C vitamini

Cilt bakımınız için A vitamini ve C vitamini içeren antioksidanlar seçtiğinizde, sadece ciltteki hasarlarınızı onarmakla kalmaz, ayrıca cildinizin ışıltısının artmasını da sağlarsınız.

Peptidler

Peptidler, cildin daha genç görünmesini ve cilt hücrelerinin gelişimini destekleyen küçük proteinlerdir. Kollojenler, peptid bağlarıyla birbirine bağlıdır. Dolaysıyla ortamda ne kadar çok peptid varsa o kadar çok kollojen vardır.

Niasinamid

Nasinamid, güneş lekelerinin oluşumunu engelleyerek, cilt hasarlarını tedavi etmede ve cildi dış etkenlere karşı korumada görev alır. Ayrıca kollojen yapımını uyararak cildin doğal nem dengesini korurlar.

Alfa Hidroksi Asit

Alfo hidroksi Asit, cildin pullaşarak dökülmesini önleyen, doğal leke giderici bir maske gibidir. Cilt üzerinde anında etki göstererek cildin daha parlak ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Ayrıca cilt hücrelerinin yenilenme hızını arttırır. Ciltteki güneş lekeleri ve kırışıklık görünümünün iyileştirilmesini sağlarlar.

40 lı yaşlarda:

40 lı yaşlar, ciltteki kollojen yapım hızının çok düştüğü yaşlardır. Cilt bakımının tam anlamıyla gerçekten başlaması gereken yaş dönemleridir. Artık yaşlanmaya karşı büyük silahlar kuşanmanın zamanı geldi.

Hiyalüronik Asit

Hiyalüronik Asit, ciltteki kollojen hücrelerinin yapımını hızlandırır ve cildin, sağlıklı nem dengesi seviyesinde kalmasını sağlar.

Topikal Retinoid

Retin-A, diğer tüm cilt bakım ürünleri arasında sıyrılarak, cilt hücrelerinde kollojen yapımını en hızlı arttıran madde olarak kanıtlanmıştır. Dermatologların en çok önerdiği ürünler arasındadır. Çok pahalı bir ürün olsa da, yerel marketlerde daha az etkili olan ucuz versiyonlarını bulabilirsiniz.

Detaylı bilgiyi Güzellik İksiri kitabını okuyarak öğrenebilirsiniz.