Güzel Olmanın Yolları Nelerdir?

Güzel Olmanın Yolları Nelerdir?İnsanların aynaya baktıklarında kendilerini güzel hissetmeleri, onların özgüveninin gelişmesi ve mutlu olmasını sağlayan temeldir. Günlük hayatın koşuşturmasında kendilerini unutan insanların sürekli bakımlı ve güzel görünmeleri pek mümkün olmayabilir.

Güzellik göreceli bir kavramdır. Her toplumun her bireyin kendine özgü güzellik normları bulunmaktadır. Ancak bakımlı olabilen herkes güzellik sıfatını taşıyabilir. Kişinin kendi öz bakımını sağlaması, saçlarının parlak ve canlı görünmesi, cildinin pürüzsüz görünmesi, canlı bakışlar, ellerinin ve ayaklarının bakımlı olması, giydiklerin kendine yakışması, temiz ve ütülü olması, iç güzelliğinin dışa yansıması olarak değerlendirilebilir.

Güzelliğin bakımlı olmakla eşleştirildiği teknoloji dünyasında, hayatınızda yapacağınız ufak tefek değişiklikler güzelliğinizi ön plana çıkartabilir ve özgüveninizi kendine getirebilir. Güzel olmanın yollarına bir bakacak olursak:

Cilt Bakımı

Cilt bakımında uygulanan yöntemlerin etkinliği cildin taze ve pürüzsüz görünmesini sağlayarak, cildin canlılığını arttıracaktır. Cilt bakımı denince genel olarak cilde sürülen nemlendiriciler akla gelmektedir. Unutulmamalıdır ki cildin alt tabakasında yer alan kasların bakımı, üst tabakadaki derinin görüntüsünü direk etkilemektedir. Tabi ki cildin üst tabakasında bulunan ölü derilerin atılması ve cilde uygun nemlendirici kullanılması cildin mat görüntüsünü ve sönüklüğünü gidermektedir. Ancak cilt altında var olan kasların çalıştırılması yer çekimine karşı kasların uyarılması,  cildin gençliğinin ve tazeliğinin korunmasını sağlar. Günün herhangi saatlerinde 5-10 kez uygulayacağınız yüz germe egzersizleri cildinizin elastikiyetini artırarak istediğiniz cilt görünümüne sahip olmanızı destekleyecektir.

Alkol ve sigara kullanımı, cilt gözeneklerinin kapanmasına sebep olarak cildin oksijen alımını engellerler. Oksijenin cilt hücrelerine girememesi, hücrelerin donuk ve mat görünmesini sağlar. Cildin doğal güzelliğini etkileyen en zararlı maddeler arasında yer alan alkol ve sigara tüketimini kesmeniz güzelliğiniz ve sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Egzersiz

Düzenli egzersizler yaparak, hayatınızda egzersize gerekli önemi vererek sağlığınızı koruduğunuz gerçeği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Sağlıklı ve fit görüntü her zaman güzel olman en önemli koşullarından biridir. Düzenli egzersiz yaparak hem sağlığınızı korur hem de fazlalıklarınızdan kurtularak fit bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Düzenli egzersizle duruşunuz değişir, daha dik ve uzun boylu, özgüveni yüksek bir görünüşe sahip olabilirsiniz. Cilt altındaki kasların egzersizle dolgunlaşması cildin görüntüsünü de sıkılaştıracak, kan akşının artmasıyla kılcal damarlara oksijenin gitmesi artacağından dolayı ciltte meydana gelen sivilceler kaybolacaktır.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenerek vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayabilir ve cildinizin parlaklığını, saçlarınızın canlı görünmesini pahalı kozmetik ürünlere gerek kalmadan sağlayabilirsiniz.

Günlük su tüketimini artırarak, hücreler için gerekli olan oksijenin taşınmasını sağlayabilir ve hücreler tarafından oluşturulan atık maddelerin atımını kolaylaştırabilirsiniz. Gerekli oksijeni sağlayan hücrelerin çalışmaları düzenlenir ve atık maddeler vücuttan uzaklaştırılarak bakışlarda canlılık ve kronik yorgunluğun giderilmesi sağlanabilir.

Olumlu Düşünmek

Hayata pozitif yaklaşmak, sorunlara uygun çözümler bulmak. Çözümlenemeyen sorunlar karşısında güçlü durmak bakış açısını değiştirecektir. Güne erken başlayarak sıcacık bir gülümsemeyle devam etmek mutlu olacak sebepler yaratabilmek iç dünyanızı güzelleştirerek, bu durumunuz dış görünüşünüze mutlaka yansıyacaktır.

Düzenli Uyku

Bütün gün çalışan organlarınızın ve kaslarınızın tam olarak dinlenebilmesi için gerekli olan, gece boyunca uyumaktır. Uykusuz geçirilen geceler sadece ertesi günün yorgun olarak geçirilmesini sağladığı gibi kalp hastalıklarından kansere kadar tüm hastalıklara neden olabilir.

Uyku sırasında özellikle gece 11 ve 2 arasında salgılanan melatonin hormonu vücut biyoritmini sağlayan ve antioksidan bir hormondur. Bu hormonun düzenli olarak salgılanması bu saatler arasında uyuma durumunun sağlanmasına bağlıdır. Vücudun hastalıklara karşı direncini artıran ve hücre oksidasyonunu engelleyerek yaşlanmayı geciktiren bu hormonun salgılanması güzellik açısından oldukça önemlidir.

Güzel olmanın yolları hakkında daha fazla bilgi için güzellik iksiri kitabına başvurabilirsiniz.

Benzer Konular:

Yüz Yogası İle 10 Dakikada 15 Yaş Gençleşin

Yüz Yogası İle Dolgun Elmacık Kemikleri

Yüz Güzelliği İçin Yüz Yogası

Yüz Yogası İle Mucizevi Güzellik