Categories Güzellik

Bu Ne Güzellik Bu Ne Yüz Muhibbi?(Çözülmüş)

Kanuni şiir bu ne güzellik?

Eğer ölürsem benim vebalim senin boynunadır, çünkü bana eza ederek kanıma sen girdin, bana imdad et, ey Müslüman olmayan güzel sevgilim. Bu ne güzellik, bu ne yüz, bu ne güldür?

Bu ne güzellik bu ne yüz bu ne koku?

Bu ne güzellik, bu ne yüz, bu ne güldür? Acaba saçın amberi görüp mis kokulu olmuş? Bu ne saç, bu ne kahkül, bu ne zülüftür… Aklım saçının kokusuyla doludur, Bu ne güzel koku, bu ne ıtır, bu ne hoştur… Gözyaşı dalgalarım taşıp başımdan aştı, Bu ne deniz, bu ne ırmak, bu ne nehirdir

Ne zaman yüzünü görsem sabır ve karar elden gider?

ne zaman yüzünü görsem, sabır ve karar elden gider. dilde kalır yalnız aşk, cümle işler elden gider. o sevgiliyi gördüm göreli, onun düşkünü olmuşum; akıtır bu göz gözyaşı yüklü ırmağı, elden gider.

Celis i Halvetim ne demek?

Celîs-i halvetim, varım, habîbim(harimi) mâh-ı tâbânım Enîsim, mahremim, varım, güzeller şâhı sultânım. Birlikte olduğum, sahip olduğum, sevgilim, parıldayan ayım, Can dostum, en yakınım, layığım, güzellerin şahı sultanım.

Hürrem Sultan Süleyman’ı sevdi mi?

Saraydaki adı Hürrem olarak bilinen bu cariye, Kanuni Sultan Süleyman’ı cazibesiyle ilk bakışta etkilemeyi başardı ve Sultanı kendine aşık etti. Hürrem, Muhteşem Süleyman’ı sadece kendine aşık etmedi onun nikahlı eşi oldu. Hürrem Sultan, Osmanlı devletinde yönetimde hak sahibi olan tek kadın oldu.

You might be interested:  Dünyayı Güzellik Kurtaracak Şiiri Kimin?(Soru)

Muhibbi mahlası ne demek?

Muhibbi sözcüğü Arapça olup manası ise” muhabbeti bol olan, sevgiliye yakışır tarzda, dosta ait” şeklindedir. Kanuni Sultan Süleyman’ın Mahlası Muhibbi Nedir?

Hz muhibbi kimdir?

Asıl adı Süleyman olup Osmanlı Devleti’nin onuncu hükümdarıdır. Babası Yavuz Sultan Selim’in altı kızından başka tek oğlu olup, annesi Hafsa Sultan’dır. Yavuz’un Trabzon valiliği sırasında dünyaya gelmiş ve ilk eğitimini Trabzon’da görmüştür.

Milket i Rum ne demek?

Çevirisi: Benim birlikte olduğum, sevgilim, parıldayan ayım, Can dostum, en yakınım, güzellerin şahı sultanım.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *