Categories Burun

Kulak Burun Boğaz Muayenesi Nasıl Yapılır?(En iyi çözüm)

Hastanın oturur pozisyonda bulunduğu endoskopik geniz ve gırtlak muayenesinde de tıpkı önceki muayenelerde olduğu gibi lokal hafif anestezi uygulamaları uygulanır. Hem burun hem de boğaz için yapılan anestezi işlemlerinin ardından burun içinden sokulan endoskop yardımıyla geniz ve gırtlak muayenesi gerçekleştirilir.

KBB burun muayenesi nasıl yapılır?

Endoskop yardımı ile burun muayenesi Bu muayene öncesi hastanın ağrı duymaması için burunun bir veya iki tarafına anestetik ilaç emdirilmiş pamuk tamponlar yerleştirilip 2-3 dakika beklenir. Daha sonra endoskopun burun pasajları içinde ilerletilmesi vasıtası ile burun içi muayenesi gerçekleştirilir.

Kulak muayenesi nasıl yapılır?

Kulak muayenesi basit olarak alın aynası ve spekulum yardımıyla yapılabilir. Alın aynası-spekulum sistemi (Şekil 2) ile DKY ve patolojilerinin iki gözle görülmesini sağlar. Bu metodla görüntü üç boyutlu olarak algılanır. Ayrıca boşta kalan el ile DKY’ye müdahale edilebilir.

Boğaza hangi aletle bakılır?

Ağızdan endoskop ile bakılarak gırtlak yapılarınız, ses telleriniz detaylı bir şekilde incelenmektedir. Endoskop dilinizin gerisine yerleştirilmekle birlikte içerdiği açılı aynalar sayesinde ses tellerinizin yapısı ve titreşimleri rahatlıkla gözlemlenebilmektedir.

Boğaza ne ile bakılır?

Çoğu kulak burun boğaz doktorunun muayenehanesinde bulunan bu optik aletler, ağız yoluyla boğaza ilerletebileceği gibi özellikle bükülebilenleri burun ve geniz yoluyla gırtlağa uzatılabilmektedir. Bu işleme endoskopik larenks muayenesi veya larenks endoskopisi adı verilir.

You might be interested:  Burun Kırığı Nasıl Düzeltilir?(EN iyi 5 ipucu)

Burun endoskopisi nedir?

Endoskopik burun muayenesi özellikle kulak burun boğaz standart muayene sürecinde görülmesi zor olan burnun arka bölgesinin muayenesi gerektiğinde başvurulan bir yöntemdir. Bu endoskopik burun muayenesi de rigid yani sert endoskoplar yardımıyla yapılmaktadır.

Kulak endoskopisi nedir?

Kulak ameliyatları 1950’li yıllardan beri mikroskobik yöntemlerle yapılmaktaydı. Ancak son yıllarda kulak ameliyatlarında endoskop ön plana çıkmaktadır. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah bir eliyle endoskopu tutarak kulak içinde geniş bir görüş açışı elde eder. Diğer eliyle ise cerrahi işlemi gerçekleştirir.

Kulak zarı nasıl kontrol edilir?

AD. Otoskopik muayene dış kulak yolu (DKY) ve kulak zarının ışık ile muayene edilmesidir. Otoskop, içinde ışık kaynağı ve mercek sistemi olan bir kulak muayene aletidir ve bu iş için kullanılan aletlerden yalnızca birisidir.

Kulak muayenesinde ne görülür?

Otoskopik muayenede dış kulak yolunda (DKY) şunlarla karşılaşılabilir: Buşon, akıntı, kanama, ödem, diffüz eksternal otit, fronkül, yabancı cisim, granulasyon dokusu, polip, ekzostoz, osteom, otomikoz, tümör (glomus, yassı hücreli kanser, vb).

Orta kulak muayenesi nasıl yapılır?

Doktor, pnömatik otoskop ile kulak zarına nazikçe hava üfler. Normalde, bu üflenen hava kulak zarının hareket etmesine neden olur. Ancak orta kulak sıvı ile doluysa, kulak zarının çok az hareket ettiği veya hiç hareket etmediği doktor tarafından gözlemleyecektir.

Boğazda Endoskopi nasıl yapılır?

Ağzın açık tutulması için plastik bir ağız koruyucusu kullanılır. Boğazı uyuşturmak için ağız içine anestezik püskürtülür. Endoskop ağıza yerleştirilir. Doktorunuz endoskop boğazdan geçerken yutkunmanızı isteyebilir.

Videolaringostroboskopi nasıl yapılır?

Videolaringostroboskopi, bir endoskopik muayene biçimidir. Bu yöntemle, diğer endoskopik muayene yöntemlerinde olduğu gibi, vücudun bir bölgesi (burada larinks yani gırtlak) bir optik sistem aracılığı ile görülür hale getirilir. Muayene sırasında özel bir ilaç uygulaması gerekmez.

You might be interested:  Burun Tahrişine Ne Iyi Gelir?(Soru)

Geniz eti muayenesi nasıl yapılır?

Bugün için en önemli muayene kıvrılabilir ince bir endoskop yardımıyla spreyle uyuşturulmuş burun deliğinden geniz bölgesine doğru ilerlenerek yapılan endoskopik muayenedir. Bu yöntemle etin ne kadar büyüdüğü ve solunum yolunu ne kadar tıkadığı anlaşılır.

Boğaz iltihabı neden olur?

Boğaz enfeksiyonunun nedeni çoğunlukla virüs ve bakterilerdir. Özellikle tonsilit olarak da bilinen bademciklerin iltihaplanmasının en yaygın nedeni beta hemolitik streptokoklardır. Vücudu hastalıklardan koruyan beyaz kan hücreleri (lökosit) üreten bademciklerin görevi, bu anlamda bakteri ve virüsleri uzak tutmaktır.

KBB ye neden gidilir?

Baş ağrısı, kronik nezle, sinüzitler, boğaz ağrısı, kulak çınlaması, akıntı, iltihap ve horlama gibi temel hastalıklar dışında baş ve boyun bölgesinde kitle tespiti, tiroid ve paratiroid hastalıkları ve tümörleri, tükürük bezi hastalıkları ve tümörleri, baş boyun tümörleri (gırtlak, geniz, ağız içi, sinüs ve kafatabanı

Bademcik muayenesi nasıl yapılır?

Anesteziyi takiben ağız özel bir alet ile açıldıktan sonra yumuşak damağın ve küçük dilin üst kısmında bulunan büyümüş olan geniz eti, özel açılı bir alet yardımı ile alınır. Bademcikler çevredeki kaslardan sıyrılır ve bağlantı yerlerinden ayrılır. Takiben kanama kontrolü yapılır ve ameliyat sonlandırılır.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *