Categories Burun

Kulak Burun Boğaz Hangi Branş?(En iyi çözüm)

Halk arasında Kulak Burun Boğaz (KBB) olarak bilinen “Otorinolarengoloji” bölümü; baş, boyun, kulak, burun ve boğazda meydana gelen rahatsızlıkların teşhisi ve tedavisi konusunda uzmanlaşan bir sağlık alanıdır.

Kulak Burun Boğaz Bölümü Nedir?

Kulak Burun Boğaz Bölümü (otorinolaringoloji) ( KBB ), tüm yaş gruplarında dış kulak, orta kulak, kulak zarı, burun, boğaz, ses teller, yemek borusunun (yutak) üst bölümü ve yüz sinirleriyle ilgili hastalıkların ve iç kulakla beyin arasında yer alan patolojilerin tanı ve tedavisiyle ilgilenen tıp alanıdır.

Kulak Burun Boğaz Randevu nasıl alınır?

Kulak Burun Boğaz ( KBB ) bölümünden randevu almak için 0850 222 04 94 numaralı çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Ne Yapar?

KBB Uzmanları kulak, burun, boğaz ve bu organlarla ilişkili baş ve boyun yapılarında meydana gelen hastalık ve rahatsızlıkları olan hastaların tıbbi ve cerrahi tedavisini yapmaya yönelik uzmanlık eğitimini almış olan hekimlerdir.

Kulak Burun Boğaz Cerrahisi Nedir?

Kulak Burun Boğaz; İşitme, konuşma, burun ve sinüs, denge bozuklukları, boğaz hastalıkları tanı ve tedavisi, baş,boyun kanserleri ve bu bölgedeki tümöral yapıların cerrahisini kapsar.

You might be interested:  Kırık Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?(Soru)

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Nelerdir?

KBB Hastalıkları -Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

  • Ani işitme kaybı
  • Yaşa bağlı işitme kaybı
  • Orta kulak enfeksiyonu.
  • Dış kulak enfeksiyonu.
  • Kulak kiri.
  • Meniere.
  • Otoskleroz.
  • Vertigo.

Kulak burun boğaz doktoru olmak için kaç yıl okunur?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanlık eğitimi süresinin 5 yıl olması hakkında (Karar no: 651) 1219 sayılı Kanunun EK-1 sayılı çizelgesinde 4 (dört) yıl olarak belirlenmiş olan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanlık eğitim süresi 5 (beş) yıla çıkarılmıştır.

Turkiyenin en iyi kulak burun boğaz doktoru kim?

En iyi KBB uzmanı Prof. Dr. Nazım Korkut, mesleğinde 32 seneden fala deneyimi olan ve 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan bir doktordur. Prof, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları eğitimini tamamlamıştır.

Kulak Burun Boğaz muayenesi nasıl yapılır?

Kulak-burun-boğaz muayenesi Kulak Burun Boğaz muayenesi poliklinik içindeki muayene odalarında yer alan muayene koltuklarında, hasta oturur pozisyonda iken yapılır. Hastanın şikayeti ne olursa olsun hastanın her iki kulağı, burunu, boğazı, genizi, gırtlağı ve boyunu mutlaka muayene edilir.

KBB hangi ameliyatları yapar?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü’nde; tanı ve ilaçlı tedavi süreçlerinin yanı sıra endoskopik ameliyatlar, burun estetiği, kulak zarı tamiri, işitme kayıpları ve kulak iltihaplarına yönelik ameliyatlar başta olmak üzere pek çok cerrahi operasyon da yapılmaktadır.

Kulak burun boğaz doktoru ameliyata girer mi?

Boğaz ile ilgili hastalıklar uyku apnesi, farenjit, bademcik, horlama, bademcik iltihabıdır. KBB uzmanı aynı zamanda bademcik ameliyatı da gerçekleştirir. Kulak Burun Boğaz uzmanları baş ve boyun yapılarındaki enfeksiyona ve tümörlere müdahale eder.

Kulak burun boğaz doktoru estetik yapar mı?

KBB, estetik ameliyat yapamaz.

You might be interested:  Tikanik Burun Nasil Acilir?(En iyi çözüm)

Baş ve boyun cerrahisi neye bakar?

Baş boyun tümörlerinin tanı ve cerrahisi Baş Boyun Cerrahisi, baş ve boyun bölgesinde yer alan tiroid, paratiroid bezi, kaslar, gırtlak ve kıkırdaklar ile diğer dokular ile ilgili şişlik, kist, tümörlerin tanısı, iltihap, kitle, tedavi ve ameliyatlarının gerçekleştirildiği birimdir.

Kulak doktoruna ne denir?

Bu alanda uzmanlaşmış doktorlara otorinolarengolojist, kulak burun boğaz uzmanları, KBB doktorları, KBB cerrahları veya baş boyun cerrahları denir. Uzmanlar kulak, burun, boğaz ve kafatasının tabanında görülen hastalıklar ile kafa ve boyundaki kanser ve iyi huylu tümörlerin cerrahi tedavisini gerçekleştirir.

Kulak tıkanıklığı nasıl geçer?

Çoğunlukla kulak tıkanıklığının giderilmesi için östaki borusunun rahatlatılması ya da farklı bir deyişle orta kulak basıncının dış ortam basıncıyla eşitlenmesi yeterlidir. Bunun için yutkunmak, su içmek, bir parça şeker emmek, esnemek veya sakız çiğnemek önerilebilir.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *