Categories Burun

Kulak Burun Boğaz Doktoru Ne Yapar?(Çözüm bulundu)

Halk arasında Kulak Burun Boğaz (KBB) olarak bilinen “Otorinolarengoloji” bölümü; baş, boyun, kulak, burun ve boğazda meydana gelen rahatsızlıkların teşhisi ve tedavisi konusunda uzmanlaşan bir sağlık alanıdır.

KBB hangi ameliyatları yapar?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü’nde; tanı ve ilaçlı tedavi süreçlerinin yanı sıra endoskopik ameliyatlar, burun estetiği, kulak zarı tamiri, işitme kayıpları ve kulak iltihaplarına yönelik ameliyatlar başta olmak üzere pek çok cerrahi operasyon da yapılmaktadır.

Kulak Burun Boğaz muayenesi nasıl yapılır?

Kulak-burun-boğaz muayenesi Kulak Burun Boğaz muayenesi poliklinik içindeki muayene odalarında yer alan muayene koltuklarında, hasta oturur pozisyonda iken yapılır. Hastanın şikayeti ne olursa olsun hastanın her iki kulağı, burunu, boğazı, genizi, gırtlağı ve boyunu mutlaka muayene edilir.

Kulak Burun Boğaz doktoru ameliyata girer mi?

Boğaz ile ilgili hastalıklar uyku apnesi, farenjit, bademcik, horlama, bademcik iltihabıdır. KBB uzmanı aynı zamanda bademcik ameliyatı da gerçekleştirir. Kulak Burun Boğaz uzmanları baş ve boyun yapılarındaki enfeksiyona ve tümörlere müdahale eder.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Ne Yapar?

KBB Uzmanları kulak, burun, boğaz ve bu organlarla ilişkili baş ve boyun yapılarında meydana gelen hastalık ve rahatsızlıkları olan hastaların tıbbi ve cerrahi tedavisini yapmaya yönelik uzmanlık eğitimini almış olan hekimlerdir.

You might be interested:  Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?(Çözülmüş)

Genel Cerrahi Ameliyatları nelerdir?

Guatr (tiroid bezi), meme, yemek borusu (özofagus), mide, ince barsak, kalın barsak, rektum, anüs, fıtıklar, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, endoskopik ve laparoskopik cerrahi girişimleri genel cerrahi alanına girmektedir. Fıtık ameliyatı gibi pek çok ameliyat genel cerrahi kapsamına girer.

KBB uzmanı ameliyat yapar mı?

KBB, estetik ameliyat yapamaz.

Boğaza hangi aletle bakılır?

Ağızdan endoskop ile bakılarak gırtlak yapılarınız, ses telleriniz detaylı bir şekilde incelenmektedir. Endoskop dilinizin gerisine yerleştirilmekle birlikte içerdiği açılı aynalar sayesinde ses tellerinizin yapısı ve titreşimleri rahatlıkla gözlemlenebilmektedir.

Kulak endoskopisi nedir?

Kulak ameliyatları 1950’li yıllardan beri mikroskobik yöntemlerle yapılmaktaydı. Ancak son yıllarda kulak ameliyatlarında endoskop ön plana çıkmaktadır. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah bir eliyle endoskopu tutarak kulak içinde geniş bir görüş açışı elde eder. Diğer eliyle ise cerrahi işlemi gerçekleştirir.

Kulak muayenesi nasıl yapılır?

Kulak muayenesi basit olarak alın aynası ve spekulum yardımıyla yapılabilir. Alın aynası-spekulum sistemi (Şekil 2) ile DKY ve patolojilerinin iki gözle görülmesini sağlar. Bu metodla görüntü üç boyutlu olarak algılanır. Ayrıca boşta kalan el ile DKY’ye müdahale edilebilir.

Kulak burun boğaz doktoruna ne denir?

Bu alanda uzmanlaşmış doktorlara otorinolarengolojist, kulak burun boğaz uzmanları, KBB doktorları, KBB cerrahları veya baş boyun cerrahları denir. Uzmanlar kulak, burun, boğaz ve kafatasının tabanında görülen hastalıklar ile kafa ve boyundaki kanser ve iyi huylu tümörlerin cerrahi tedavisini gerçekleştirir.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Nelerdir?

KBB Hastalıkları -Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

 • Ani işitme kaybı
 • Yaşa bağlı işitme kaybı
 • Orta kulak enfeksiyonu.
 • Dış kulak enfeksiyonu.
 • Kulak kiri.
 • Meniere.
 • Otoskleroz.
 • Vertigo.

Kulak Burun Boğaz çocuğa bakar mı?

Çocuklarda KBB Muayenesinin Önemi Özellikle sorunlu bir gebelik veya doğum ile dünyaya gelen bir çocukta KBB muayenesi mutlaka yapılmalıdır. KBB sorunları gözlenen ve bu hastalıklara çok sık şekilde yakalan çocuklarda KBB doktoru ile mutlaka görüşülmelidir.

You might be interested:  Kulak Burun Boğaz Doktoru Olmak Için Ne Yapmalıyız?(En iyi çözüm)

Kulak burun boğaz hastalıkları belirtileri nelerdir?

Bunlardan başlıcaları;

 • Baş dönmesi.
 • Gözlerde yanma, kaşınma ve sulanma.
 • Hapşırma.
 • Burun akması, kaşınması
 • Burun kanamaları
 • Kulak ağrısı
 • Kulak çınlaması, uğultu.
 • İşitme kaybı

Kulak burun boğaz doktoru olmak için kaç yıl okunur?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanlık eğitimi süresinin 5 yıl olması hakkında (Karar no: 651) 1219 sayılı Kanunun EK-1 sayılı çizelgesinde 4 (dört) yıl olarak belirlenmiş olan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanlık eğitim süresi 5 (beş) yıla çıkarılmıştır.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *