Categories Burun

Kulak Burun Boğaz Doktoru Hangi Hastalıklara Bakar?(Doğru cevap)

Kulak burun boğaz biriminin ana tedavi alanlarından birisi de boğaz hastalıkları olarak dikkat çekmektedir. Horlama, uyku apnesi, reflü, ses tellerinde oluşan polipler ve nodüller, çene ve boğaz ağrısı, boğaz kuruluğu, yanma hissi ve yemek borusu hastalıkları konusunda kulak burun boğaz birimine başvurulmalıdır.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Nelerdir?

KBB Hastalıkları -Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

 • Ani işitme kaybı
 • Yaşa bağlı işitme kaybı
 • Orta kulak enfeksiyonu.
 • Dış kulak enfeksiyonu.
 • Kulak kiri.
 • Meniere.
 • Otoskleroz.
 • Vertigo.

Kulak Burun Boğaz muayenesi nasıl yapılır?

Kulak – burun – boğaz muayenesi Kulak Burun Boğaz muayenesi poliklinik içindeki muayene odalarında yer alan muayene koltuklarında, hasta oturur pozisyonda iken yapılır. Hastanın şikayeti ne olursa olsun hastanın her iki kulağı, burunu, boğazı, genizi, gırtlağı ve boyunu mutlaka muayene edilir.

KBB hangi ameliyatları yapar?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü’nde; tanı ve ilaçlı tedavi süreçlerinin yanı sıra endoskopik ameliyatlar, burun estetiği, kulak zarı tamiri, işitme kayıpları ve kulak iltihaplarına yönelik ameliyatlar başta olmak üzere pek çok cerrahi operasyon da yapılmaktadır.

Kulak Burun Boğaz Baş ağrısına bakar mı?

Baş ağrısı şikayetleri için dahiliye, nöroloji ve kulak burun boğaz bölümlerinden randevu alınabiliyor.

You might be interested:  Estetikli Burun Ne Zaman Oturur?(Doğru cevap)

Kulak burun boğaz belirtileri nelerdir?

Bunlardan başlıcaları;

 • Baş dönmesi.
 • Gözlerde yanma, kaşınma ve sulanma.
 • Hapşırma.
 • Burun akması, kaşınması
 • Burun kanamaları
 • Kulak ağrısı
 • Kulak çınlaması, uğultu.
 • İşitme kaybı

Boğaza hangi aletle bakılır?

Ağızdan endoskop ile bakılarak gırtlak yapılarınız, ses telleriniz detaylı bir şekilde incelenmektedir. Endoskop dilinizin gerisine yerleştirilmekle birlikte içerdiği açılı aynalar sayesinde ses tellerinizin yapısı ve titreşimleri rahatlıkla gözlemlenebilmektedir.

Burun endoskopisi nedir?

Endoskopik burun muayenesi özellikle kulak burun boğaz standart muayene sürecinde görülmesi zor olan burnun arka bölgesinin muayenesi gerektiğinde başvurulan bir yöntemdir. Bu endoskopik burun muayenesi de rigid yani sert endoskoplar yardımıyla yapılmaktadır.

Kulak endoskopisi nedir?

Kulak ameliyatları 1950’li yıllardan beri mikroskobik yöntemlerle yapılmaktaydı. Ancak son yıllarda kulak ameliyatlarında endoskop ön plana çıkmaktadır. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah bir eliyle endoskopu tutarak kulak içinde geniş bir görüş açışı elde eder. Diğer eliyle ise cerrahi işlemi gerçekleştirir.

Genel Cerrahi Ameliyatları nelerdir?

Guatr (tiroid bezi), meme, yemek borusu (özofagus), mide, ince barsak, kalın barsak, rektum, anüs, fıtıklar, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, endoskopik ve laparoskopik cerrahi girişimleri genel cerrahi alanına girmektedir. Fıtık ameliyatı gibi pek çok ameliyat genel cerrahi kapsamına girer.

KBB uzmanı ameliyat yapar mı?

KBB, estetik ameliyat yapamaz.

Kulak icin hangi bolume gidilir?

KBB bölümü hangi hastalıklara bakar? Kulak burun boğaz doktoru kulak ile ilgili rahatsızlıkların hem tıbbi hem cerrahi tedavi yöntemleri konusunda eğitimlidir. Bunlar duyma sorunları, kulak enfeksiyonu, denge sorunları, yüz veya kafa siniri ile ilgili bozukluklar, dış kulak ve iç kulak ile ilgili sorunları kapsar.

Kulak burun boğaza neden gidilir?

Kulak burun boğaz biriminin ana tedavi alanlarından birisi de boğaz hastalıkları olarak dikkat çekmektedir. Horlama, uyku apnesi, reflü, ses tellerinde oluşan polipler ve nodüller, çene ve boğaz ağrısı, boğaz kuruluğu, yanma hissi ve yemek borusu hastalıkları konusunda kulak burun boğaz birimine başvurulmalıdır.

You might be interested:  Burun Sizlamasina Ne Iyi Gelir?(Çözülmüş)

Boyundan gelen baş ağrısı için hangi doktora gidilir?

Boyun ağrısı için hastanelerin ortopedi veya fizik tedavi polikliniklerine başvurmak gerekir.

Baş ağrısı şikayeti için hangi doktora gidilir?

Hastaların baş ağrısı nedenlerine göre Dahiliye, Kulak Burun Boğaz veya Nöroloji bölümünden randevu alınabilir. Randevu telefon veya internet üzerinden alınabilir.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *