Categories Burun

Burun Eti Nerede Olur?

Burun eti (konka), burun bölgesi içerisinde bulunan bir yapıdır. Burun içerisinden geçen havanın ısıtılmasını ve nemlenmesini sağlayarak solunuma yardımcı olmaktadır. Konka (burun eti), burnun iki yanında 3’er adet bulunmaktadır.

Burun eti olduğu nasıl anlaşılır?

Burun eti belirtileri

 • Uzun süreli burun tıkanıklığı
 • Burun akıntısı
 • Burun deliklerinin içinde bir şey olduğu hissi.
 • Alın bölgesinde ve göz çevresinde basınç ve ağrı
 • Koku hissinde değişiklik.
 • Horlama.
 • Hafif yüz ağrısı
 • Ağız kuruluğu.

Burunda et olunca ne olur?

Burun etinde büyüme meydana gelmesinin en belirgin belirtisi, burun tıkanıklığı oluşmasıdır. Burunda meydana gelen tıkanıklık sebebiyle ağızdan soluk alınmaktadır. Bu sebeple, üst solunum yollarında ve ağızda kuruma meydana gelmektedir. Bu belirtiler en sık olarak, uyku sırasında belirginleşmektedir.

Geniz eti ve burun eti aynı mı?

Burun eti büyümesi ‘Konka’ olarak bilinen, burnun 2 cm arkasında bulunan, havayı ısıtıp, filtre edip aynı zamanda düzenleyen ve herkeste olan bir dokudur. Geniz eti ise daha çok çocuklarda olan ve burnun yaklaşık 10 cm gerisinde olan ve etin fazlalığı durumunda ise nefes almayı engelleyen bir dokudur.

You might be interested:  Burun Akıntısına Ne Iyi Gelir Evde Çözüm?(En iyi çözüm)

Burnunda et olanlar ne yapmalı?

Endoskopik yöntemle ve lazer kullanılarak burun eti içindeki damar yapılarının yok edilmesi yöntemi ile tedavi edilir. Burun bölmesinde eğrilik varsa aynı seansda bunun da mutlaka düzeltilmesi gerekir. Endoskopik lazer konka küçültme işleminden sonra burun etleri kalıcı olarak küçülür.

Burun eti nasıl tedavi edilir?

Öncelikle bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ile bir tatlı kaşığı bal ilave edip iyice karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı günde 2 kez burnunuza çekip burnunuzu temizleyin. Bu yöntem burun etlerinin küçülmesini sağlayarak burun tıkanıklığı sorununu ortadan kaldırır.

Geniz eti muayenesi nasıl yapılır?

Geniz eti normal KBB muayenesi ile görülemez. Genizde bir büyüme olup olmadığının ortaya konmasında iki temel inceleme vardır. Bugün için en önemli muayene kıvrılabilir ince bir endoskop yardımıyla spreyle uyuşturulmuş burun deliğinden geniz bölgesine doğru ilerlenerek yapılan endoskopik muayenedir.

Burun eti ameliyatında uyutulur mu?

Tamamen uyutularak (genel anestezi) yapılan işlemde anestezi riski çok nadiren olabilir. Bu risk yaşa ve eşlik eden hastalık (şeker, kalp hastalığı gibi) olup olmamasına göre değişir. Ameliyat sonrası nadiren kanama olabilir. İyileşme döneminde burun içinde kabuklanma ve kuruluk görülür.

Burun eti alma ameliyatı kaç saat sürer?

· Burun eti kemiğinin küçültülmesi veya kırılarak yana doğru itilmesi, · Burun etinin kesilerek tamamının ya da bir kısmının çıkarılması. Burun eti ameliyatı genellikle 15 ya da 20 dakika sürer. Fakat ek olarak burun düzeltilmesi ya da estetik gibi işlemler uygulanacaksa 2 saat kadar devam edebilir.

Burun eti ameliyatı olmazsa ne olur?

Geniz eti ayrıca kulaklarda işitme kaybına neden olabilir. Çok dikkatli olunmaz, fark edilmez ve tedavi geç kalınırsa çocuklarda yüz kemiklerinde gelişim bozukluklarına yol açar. Damak kemiği bombeleşir. Burun kemiği çöker.

You might be interested:  Gebelikte Burun Tikanikligi Nasil Gecer?(En iyi çözüm)

Yetişkinlerde geniz eti nedir?

Geniz eti ya da adenoid, burun boşluğunun arkasındaki üzüm salkımına benzer doku kütlesine verilen addır. Lenf düğümleri gibi geniz etleri de bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve aynı tip dokudan yapılır.

Geniz etinin alınması sesi etkiler mi?

Geniz eti ve bademcik ameliyatlarında ses tellerine zarar verilmesi mümkün değildir. Öyle olsaydı bile, ses teli hasarı genizden konuşmaya neden olmazdı.

Geniz eti olan çocuğun nasıl anlaşılır?

Çocukta aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçının oluşması geniz etine işaret edebiliyor:

 1. Burundan nefes almakta güçlük.
 2. Sürekli ağızdan nefes alma.
 3. Burun tıkalı gibi genizden konuşma.
 4. Nefes alırkan hırıltılı ses çıkması
 5. Uyku sırasında horlama.
 6. Uykuda birkaç saniye süreyle nefesini tutma (uyku apnesi)

Burun eti nasıl yok edilir?

Radyofreakans yöntemi; burun eti tedavisinde kullanılan bir büzüştürme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Radyofrekans yönteminde, kişiye lokal ya da genel anestezi uygulaması yapıldıktan sonra, burun etine radyofrekans enerjisi verilmekte ve böylece burun etinin hacimsel olarak küçülmesi sağlanmaktadır.

Burun eti ameliyatında burun şekli değişir mi?

Septum deviasyonu ( burun kemiği eğriliği) ameliyatı sonrasında burnun şekli değişir mi? Başarılı tamamlanmış bir burun operasyonundan sonra burnun şeklinin değişmesi beklenmez.

Burun içi etleri neden şişer?

Alerjisi olanlarda alerjik madde (toz, polen, küf, mantar. vb.) solunduğunda burun etleri en fazla da alttaki et şişer. Hava kirliliği, sigara burun etlerinin şişmesine yol açar. Bunun yanında sinüzit, burun iltihapları, burun kemik eğriliği burun etlerinin şişmesi de buna sebep olabilir.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *