Categories Burun

Burun Eti Için Hangi Doktora Gidilir?(Çözüm bulundu)

Geldik merak ettiğiniz “Geniz eti için hangi bölüme gidilir?” sorusunun cevabına. Geniz eti sorunu için hastanelerin Kulak Burun Boğaz (KBB) polikliniğinden randevu alınmalıdır.

Burun eti olduğu nasıl anlaşılır?

Burun eti belirtileri

 • Uzun süreli burun tıkanıklığı
 • Burun akıntısı
 • Burun deliklerinin içinde bir şey olduğu hissi.
 • Alın bölgesinde ve göz çevresinde basınç ve ağrı
 • Koku hissinde değişiklik.
 • Horlama.
 • Hafif yüz ağrısı
 • Ağız kuruluğu.

Burun eti ameliyatı olmazsa ne olur?

Geniz eti ayrıca kulaklarda işitme kaybına neden olabilir. Çok dikkatli olunmaz, fark edilmez ve tedavi geç kalınırsa çocuklarda yüz kemiklerinde gelişim bozukluklarına yol açar. Damak kemiği bombeleşir. Burun kemiği çöker.

Geniz eti için hangi doktora gidilir?

Bademcik ve geniz eti ameliyatları KBB kliniklerinde sık uygulanmaktadır. İlaç tedavisinden fayda görülmediğinde cerrahi olarak bunların çıkartılmasına baş vurulmaktadır.

Burun eti alınır mı?

Burun eti ameliyatı genellikle lokal veya genel anestezi altında yapılır. Yöntemler biri burun etini aldırma ameliyatı, yani burun etinin tamamen kesilip çıkartılması şeklindedir. Bu yöntem sonrasında solunan havanın nemlendirilmesi ve filtrelenmesi yetersiz olacağı için gerekmedikçe tamamen çıkartma işlemi yapılmaz.

Burun eti nasıl tedavi edilir?

Öncelikle bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ile bir tatlı kaşığı bal ilave edip iyice karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı günde 2 kez burnunuza çekip burnunuzu temizleyin. Bu yöntem burun etlerinin küçülmesini sağlayarak burun tıkanıklığı sorununu ortadan kaldırır.

You might be interested:  Grip Olunca Burun Yanmasina Ne Iyi Gelir?(Çözüm bulundu)

Burun etini ne küçültür?

Endoskopik yöntemle ve lazer kullanılarak burun eti içindeki damar yapılarının yok edilmesi yöntemi ile tedavi edilir. Burun bölmesinde eğrilik varsa aynı seansda bunun da mutlaka düzeltilmesi gerekir. Endoskopik lazer konka küçültme işleminden sonra burun etleri kalıcı olarak küçülür.

Burunda et olması nelere yol açar?

Burun eti (konka) rahatsızlığı yaşayan kişilerin genel şikayetleri arasında burun tıkanıklığı, rahat koku alamama ve horlamadır. Burun etleri büyük olduğu için burun içerisinde alerji ve sinüzit gibi bir takım hastalıklar da ortaya çıkmaktadır.

Burun eti büyürse ne olur?

Kronik ve sürekli sinüzit, burun fonksiyonlarında uzun sureli olumsuzluklara sebep olabilir. Sinüzit ile birlikte burun etinde büyüme meydana gelir. Aynı şekilde, burun etindeki büyüme ile meydana gelen solunum problemleri sonucu sinüzitte kronikleşme görülebilmekte ve sinüzit süreleri uzayabilmektedir.

Konka nasıl küçülür?

Büyüme ve küçülme konkanın kan dolaşımının artıp azalmasıyla olur. Sağlıklı erişkinlerin %80 inde nazal siklus denen bir döngü vardır. Bu döngüde burnun bir tarafındaki alt konka büyürken diğer tarafdaki küçülür. Bu döngü 3-6 saatte bir tekrarlanır.

Geniz eti olup olmadığını nasıl anlarız?

Geniz eti belirtileri nelerdir?

 1. Burundan nefes almakta güçlük.
 2. Sürekli ağızdan nefes alma.
 3. Burun tıkalı gibi genizden konuşma.
 4. Nefes alırkan ses çıkması
 5. Uyku sırasında horlama.
 6. Uyku sırasında birkaç saniye süreyle nefesini tutma (Uyku apnesi)

Geniz eti olan çocuğun nasıl anlaşılır?

Çocukta aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçının oluşması geniz etine işaret edebiliyor:

 1. Burundan nefes almakta güçlük.
 2. Sürekli ağızdan nefes alma.
 3. Burun tıkalı gibi genizden konuşma.
 4. Nefes alırkan hırıltılı ses çıkması
 5. Uyku sırasında horlama.
 6. Uykuda birkaç saniye süreyle nefesini tutma (uyku apnesi)

Geniz eti tanısı nasıl konur?

Geniz eti büyümesinin tanısı koymak için, doktorunuz, öncelikle kulak burun boğaz muayenesi yapacaktır. Bazı durumlarda endoskopik yöntemle geniz eti muayene edilebilir ya da röntgen istenebilir.

You might be interested:  Burun Küçültmek Için Ne Yapılır?(Soru)

Burun eti hangi durumlarda alınır?

Burun da oluşan kemik eğriliği, burun etinin büyümesi nefes tıkanıklığına, nefes almada zorluğa, gece uyurken horlamaya, baş ağrılarına geniz nedeniyle boğaz enfeksiyonlarına neden olur. Bu şikâyetlerin sonlanması burun ameliyatı ile hedeflenir.

Geniz eti ve burun eti farklı mı?

Burun eti büyümesi ‘Konka’ olarak bilinen, burnun 2 cm arkasında bulunan, havayı ısıtıp, filtre edip aynı zamanda düzenleyen ve herkeste olan bir dokudur. Geniz eti ise daha çok çocuklarda olan ve burnun yaklaşık 10 cm gerisinde olan ve etin fazlalığı durumunda ise nefes almayı engelleyen bir dokudur.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *