Categories Burun

Burun Boğaz Gaita Kültürü Nasıl Yapılır?

Portör muayenesi nasıl yapılır?

Portör muayenesi, pek çok farklı testten oluşan bir muayene türüdür. Bu testlerin içerisinde burun, boğaz, bağırsak ve dışkı kültürü testlerine yer verilir. Ayrıca akciğerde bulunabilecek hastalıklarla birlikte enfeksiyon, bakteri ve virüs gibi zararlıların da taraması yapılır.

Ücretsiz portör muayenesi nerede yapılır?

Portör muayenesi, 3 ayda bir yapılması zorunlu fiziki muayene olup, İşyeri hekimi olan işletmelerde çalışan personelin muayenesi işyeri hekimi tarafından, İşyeri hekimi olmayan işletmelerde çalışan personelin muayenesi Belediye tabiplerince veya hükümet tabiplerince ücretsiz olarak yapılacaktır.

Portör testi kaç saate çıkar?

Test için boğazdan sürüntü örneği alınır ve 18-24 saatlik bir inkübasyon süresince beta hemoliz yapan bakteri üremesi varlığı yokluğu araştırılır. Boğaz kültürü için pamuklu çubuk kullanılır.

Portör muayenesi ne demek?

Gıda ile ilişkili işlerde çalışanların, gıda yolu ile bulaşabilecek hastalıkları taşıyıp taşımadığını tespit etme amacıyla yapılan laboratuvar tetkiklerine portör muayenesi adı verilir. Portör muayenesi veya portör testi, tek bir test olmayıp içinde farklı testleri barındıran bir tetkikler bütünüdür.

Portör muayenesi nedir nerede yapılır?

Portör muayenesi, 3 ayda bir yapılması zorunlu fiziki muayene olup, İşyeri hekimi olan işletmelerde çalışan personelin muayenesi işyeri hekimi tarafından, İşyeri hekimi olmayan işletmelerde çalışan personelin muayenesi Belediye tabiplerince veya hükümet tabiplerince ücretsiz olarak yapılacaktır.

You might be interested:  Burun Tamponu Ne Zaman Çıkarılır?(Çözüm bulundu)

Portör muayenesi zorunlu mu?

PORTÖR MUAYENESİ ZORUNLU MUDUR? Portör muayenesi 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 126. ve 127. maddelerine göre gıda üretim yerleri ve sıhhi müesseselerde çalışanların bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadığı yönünden tespiti için her 6 ayda bir yapılması zorunlu bir muayenedir.

Portör muayenesi ücretli mi?

Kanun uyarınca portör muayenelerinin ücretsiz olarak yapılması zorunlu olduğundan, portör muayenesi yapılan sağlık kuruluşlarınca muayene ücreti talep edilmemesi gerekmektedir.

Portör muayenesi hangi testler yapılır?

Portör Muayenesi

  • Gaita Kültürü ( Salmonella ve Shigella yönünden)
  • Dışkının mikroskobik incelenmesi ( Entamoeba, histolytica kistleri, giardia lambia kistleri ve helmint yumurtaları yönünden)
  • Boğaz ve Burun Kültürü (Staphylococcus aureus yönünden, en az yılda bir)
  • Akciğer Grafisi ( Tüberküloz yönünden)

Akciğer grafisinde ne görülür?

Akciğer grafisi sayesinde akciğerlerdeki anomaliler tespit edilebilir; akciğer dokusu, akciğer zarları, kalp, solunum yolları, göğüs içerisinde yer alıp akciğerleri besleyen kan damarları, göğüs duvarı içerisindeki organlar (timus tiroit) ve kemikler incelenebilir, akciğerlerdeki sıvı ya da hava birikimi

Portor taraması nedir?

Portör testi bir kişinin herhangi bir virüsü veya bakteriyi taşıyıp taşımadığını belirlemeye yardımcı olan testlerden biridir. Bu test özellikle gıda sektörü ve kreş çalışanları gibi insan etkileşimi yüksek alanlarda daha fazla yapılmaktadır.

Enfeksiyonda portör nedir?

Bir insan ya da hayvan bir mikroorganizmayı vücudunda taşıdığı ve başkalarına bulaştırdığı halde kendisinde hastalık belirtileri görülmez, bu canlılara portör veya taşıyıcı denilir. Bu canlılardaki enfeksiyon genellikle subklinik seyreder.

Gaita testi nedir?

Gaita testi; bağırsaklarda oluşan bakteriyel kökenli bir enfeksiyon olup olmadığını araştırılmak üzere dışkıdan alınan örnek ile yapılan bir testtir. Gaita testi bir kaç gün sonra sonucu çıkan bir testtir. Patojen bakteri testi ise, 3-4 gün sürebilir.

You might be interested:  Kedilerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?(En iyi çözüm)

Enfeksiyonların bulaşması göz önüne alınırsa portör ne anlama gelir?

Portör, taşıyıcı, dağıtıcı anlamına gelmektedir. İnsanlarda bulunan bazı virüs ve etmenleri taşıyıcı görevi üstlenerek başkalarına bulaştırmaya, dağıtmaya sebebiyet verir. Portör taşıyıcısı olan insanların sağlığı bulaşan kadar etkilenmezken, bulaştığı kişilerde ciddi sağlık sorunları meydana gelmektedir.

Gaita çubuğu nasıl kullanılır?

Kapağa sabitlenmiş, ucunda çıkıntılı bir kısım bulunan bir çubuk vardır. Bu çıkıntılı kısmı dışkınızın dört farklı yerine batırın. Çıkıntılı kısımda yalnızca çok az miktarda dışkı kalmalıdır. Çubuğu yeniden dışkı testinin içine yerleştirin ve yeşil kapağı çevirerek kapatın.

Gaita kültürü nasıl yapılır?

Doktorun gaita testi için sizi yönlendirmesi akabinde, steril bir kap verilmektedir. Daha sonra, bu kaba büyük tuvalet yapılır. Bu işlem sırasında büyük tuvalet ile idrarın kesinlikle karışmaması gerekmektedir. Hemen sonrasında ise büyük tuvaletinizden örnek alınıp labaratuvara götürülür.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *