En Etkili Boyun ve Çene Egzersizleri

En Etkili Boyun ve Çene EgzersizleriÖzellikle tüm gün boyunca bilgisayar kullanmak durumundaysanız ya da neredeyse rutin olarak omuz veya boynunuzda ağır bir yük taşıyorsanız, omuz ve çene kaslarınız ne yazık ki her gün gerginliğe tabidir.  Bu, hem bu bölgede ağrılara yol açar, hem de bir müddet sonra boyun ve çene ile ilgili sağlık sorunlarınız baş göstermeye başlar. Çeşitli boyun ve çene egzersizleri, baş ve boyun bölgenizdeki kasları sıkılaştırır, şekillendirir ve de gevşetir. Boyun ve çene bölgesindeki gerginliği gidermek, bu bölgeyi daha sıkı ve düzgün bir görünüme kavuşturmak için izometrik, direnç ve yoga egzersizleri serisini uygulayın. Hem kaslarınızı güçlendirerek daha sağlıklı olun, hem daha güzel görünün.

Trapezius Sıkılaştırma

Trapezius kafayı dik tutmayı sağlayan önemli bir boyun kasıdır. El ağırlıkları kullanarak yapılan trapezius sıkılaştırma veya omuz silkme, trapezius kaslarınızı çalıştırmak için tasarlanmıştır. Trapezius sıkılaştırma, boyun kaslarını şekillendirir ve güçlenmesini sağlar. Kollar yanlarda ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak ve ayakta dimdik durarak harekete başlayın. Dambılları kollarınızın iç kısmı öne doğru bakacak şekilde avuç içlerinizle tutun ve kulaklara doğru omuzlarınızı kaldırın. Bir ya da iki saniye sıkın ve sonra serbest bırakın. Her üç sette 15 tekrar yapın. Trapezius sıkılaştırma bir masada oturarak ve ağırlık kullanmadan da yapılabilir.

Yabanarıları

Yabanarıları egzersizi çene kaslarını çalıştırmayı sağlar. Burundan nefes alın ve burundan çiğner gibi “mmmm” sesini titreşimli olarak çıkarırken ağzınızla çiğneme hareketleri yapın. Herhangi bir ses kullanılabilir, hatta bu ses anlamsız bile olabilir. Yabanarıları gibi yapmak yerine sakız çiğnenebilir ya da sakız çiğneme taklidi yapılabilir.

Dil Uzatma

Dil uzatma aslında boyun için yapılan bir yoga egzersizidir. Bu egzersiz çene altındaki cildi doğrudan doğruya sıkılaştırır ve düzgünleştirir. Dilinizi dışarı çıkarın ve “Ahhhh.” diyin. Yüzünüzün geri kalan kısmı gevşek olacak şekilde dilinizi dışarıda tutarak 60 saniye boyunca bekleyin.

Yüzün Alt Kısmını Sıkılaştırma

Çene altı kasları, çene kaslarına bağlıdır ve onlarla birlikte çalışırlar. Bir alt yüz kaldırma egzersizi aslında alt çeneyi hedeflemektedir. Omurganızı dik ve karın kaslarınızı gergin tutarak oturur pozisyonda harekete başlayın. Ağız kenarlarınızı arka dişlerinize doğru çekerek, ağzınızı büyükçe açın ve dudaklarınızı dişlerinizin üzerine doğru yuvarlayın. Yukarı doğru bakın ve gülümseyin. Kulaklarınızın üstlerine işaret parmaklarınızı koyun ve hafif basınç kullanarak yüzünüzü ileri ve omuzlarınızı geri itin. 30 saniye tutun.

Tavanı Öpün

Bu egzersiz çene ve boynu çalıştırır ve ayakta veya oturarak yapılabilir. Kollarınız her iki yanınızda başınızı hafifçe arkaya doğru yatırın -başınız tavana paralel olmamasına dikkat edin – dudaklarınızı büzün ve tavanı “öpmeye” çalışır gibi yapın. Çene ve boyun kaslarını sıkın ve gerin. 10 saniye tutun, sonra bırakın. Beş kez tekrarlayın.

Anlatılan bu egzersizleri yaparak hem boyun ve çene kaslarınızı güçlendirip daha sağlıklı bir boyun ve çeneye sahip olacaksınız, hem de daha sıkı, daha düzgün bir çene ve boyun görünümünüz olacak. Günde sadece 10-15 dakikanızı ayırarak birkaç ay içinde farkı görmeniz kaçınılmazdır.

Daha detaylı bilgi için Güzellik İksiri kitabını inceleyebilirsiniz.